کارتن سازی افرا پک

شرکت کارخانه کارتن سازی کرج کمالشهر

همه چیز در مورد قالب آماده کارتن (روش تولید، مزایا و کاربرد)

قالب آماده کارتن| بررسی جزئیات قالب آماده کارتن سازی
Rate this post

صنعت بسته بندی و کارتن سازی از جمله صنایعی است که با مشاغل دیگر مانند کلیشه سازی برای تهیه کلیشه چاپ کارتن و قالب سازی برای تهیه قالب آماده کارتن مرتبط می‌باشد. این صنایع در کنار یکدیگر مواد اولیه‌های مورد نیاز برای تولید و چاپ بسته بندی را فراهم می‌آورند.

قالب آماده کارتن یکی از اساسی‌ترین ابزارها در صنعت بسته بندی است که در شرکت‌های قالب سازی به تولید می‌رسد.

امروزه شاهد آن هستیم که تمام محصولات به نوعی درون بسته بندی‌هایی مخصوص به خود قرار گرفته اند، هر محصول برای محافظت و نگهداری ایمن نیاز به بسته بندی متناسب خود دارد که در سایزها و اشکال مختلفی تولید و به چاپ می‌رسند.

برای تولید کارتن یا جعبه بسته بندی محصولات، نیازمند قالب‌های آماده‌ای هستیم که ورق کارتن را در ابعاد و اشکال دقیق متناسب با نیاز مشتری برش می‌دهند. قالب آماده کارتن از کاربردهای فراوانی برخوردار است که از آن برای ساخت و تولید انواع کارتن و جعبه بسته بندی مانند کارتن تخم مرغ، کارتن میوه، کارتن موادغذایی، کارتن لوازم آرایشی وبهداشتی مانند عطر و ادکلن و… که می‌توان آن‌ها را بصورت ۳ لایه، ۵ لایه و کارتن لمینتی تولید کرد، استفاده می‌شود.

با استفاده از قالب آماده کارتن دیگر محدودیتی در تولید نخواهید داشت و می‌توانید طرح‌های متنوع مشتریان را به راحتی بر روی محصول پیاده سازی کنید.

ما در این مقاله از وبلاگ کارتن سازی کرج قصد داریم شما را چگونگی ساخت قالب آماده کارتن و تمام اطلاعات لازم در این خصوص این محصول آشنا نماییم. پس از مطالعه این مقاله شما با اهمیت قالب آماده در فرآیند تولید کارتن، مزایا، معایب و همچنین عوامل موثر بر قیمت آن آشنا خواهید شد.

تا پایان همراه ما در کارتن سازی افراپک باشید.

برای استعلام قیمت و مشاوره تخصصی و رایگان در خصوص خرید بسته بندی مناسب خود می‌توانید از تجربیات کارشناسان و مهندسان ما در گروه تولید افراپک بهره مند شوید.

 

قالب آماده کارتن

قالب آماده کارتن بسته بندی

از جمله خدمات شرکت‌ها و کارخانه‌های کارتن سازی، تولید قالب آماده کارتن است که شامل عملیاتی همچون تیغ زدن، برش زدن، خط تا برای پرفراژ کردن توسط دستگاه دایکات یا لترپرس است.

قالب آماده کارتن به ساختارهای سه بعدی کاغذ یا کارتن گفته می‌شود که برای بسته بندی محصولات گوناگون به تولید می‌رسند.

قالب‌های آماده کارتن از کاربردهای فراوانی برخوردار هستند و امکانات بسیاری را در اختیار تولیدکنندگان بسته بندی کارتنی قرار می‌دهند. با بکارگیری قالب آماده کارتن می‌توان انواع جعبه و کارتن‌های بسته بندی را در ابعاد و اشکال متنوع طبق خواسته مشتریان تولید و عرضه نمود.

ورق کارتنی که توسط کارخانه ورق سازی تولید می‌شود در کارگاه‌ها و کارخانه‌های کارتن سازی به واسطه استفاده از دستگاه‌های مختلف و با به کارگیری قالب کارتن به محصول نهایی که کارتن بسته بندی است تبدیل می‌شود.

در شرکت کارتن سازی کرج (افراپک) از تجهیزات و دستگاه‌های بروز برای تولید قالب‌های آماده و تولید انواع کارتن استفاده می‌شود. همچنین می‌توانید اطمینان داشته باشید که با بررسی و کنترل کیفیت و نظارت بر روند تولید، سفارشات در نهایت کیفیت در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.

 

مراحل ساخت قالب آماده کارتن در کارتن سازی

تولید قالب آماده کارتن در کارتن سازی کرج

برای تولید قالب آماده کارتن مراحلی باید طی شود که در این بخش به شرح آن‌ها خواهیم پرداخت. توجه داشته باشید که برای تولید قالب‌های آماده باکیفیت می‌بایست تمام مراحل را با دقت و تمرکز انجام گیرد.

تخته چند لایه:

در نخستین مراحل تولید قالب آماده کارتن تخته چند لایه به عنوان زمینه قالب قرار می‌گیرد. در واقع این تخته نوعی نگهدارنده برای سایر ابزارها می‌باشد. این تخته‌های چند لایه معمولا بیش از ۴ لایه دارند که از چوب خاصی تولید می‌شوند. این تخته‌ها باید از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار باشند زیرا دستگاه لترپرس به صورت مداوم به این تخته ها فشار می‌آورد.

تیغه‌ها:

در مرحله بعدی عملیات برش و خط تا انجام می‌شود. برای ایجاد خط تا باید برش معینی به ورق‌های کارتن وارد تا از محل مشخص شده جدا شود.

سنبه زن:

در این بخش سطوحی باید با استفاده از چسب به دیگر متصل شوند، مشخص می‌شوند.

الگو:

در مرحله الگو محل‌های دقیق برش ، خط تا و طرح کامل و کلی کارتن مشخص می‌شود. ساخت قالب آماده کارتن بر اساس الگویی که در این مرحله تولید شده است، انجام می‌شود. بنابراین توجه به جزئیات در این بخش از اهمیت بالایی برخوردار است.

امروزه اغلب برای ساخت الگو از نرم افزارهای طراحی استفاده می‌شود که شکل نهایی را کارتن را به صورت سه بعدی به نمایش می‌گذارند. با این کار مشتری می‌تواند طرح خود را مشاهده کرده و اصلاحات لازم را در آن اعمال نماید.

پوشال گیری:

در این مرحله تمام قسمت‌های از اضافی از قالب جدا می‌شوند تا لبه‌های ورق کارتن ظاهری مناسب‌تری داشته باشند.

 

کاربردهای قالب آماده کارتن

همانطور که گفته شد، قالب کارتن آماده از کاربردهای فراوانی برخوردار است که برای تولید بسته بندی انواعی از محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله مواردی که می‌توان از قالب آماده کارتن استفاده کرد شامل:

 • بسته‌بندی محصولات مصرفی:برای بسته بندی محصولات در صنایع مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی، لوازم خانگی و…
 • بسته‌بندی محصولات صنعتی: برای بسته بندی لوازم الکترونیکی و برخی از قطعات خودرو و…
 • بسته‌بندی هدایای تبلیغاتی و سازمانی
 • حمل و نقل انواع محصولات
 • در قالب‌های خاص و شخصی‌سازی شده
 • و…

 

مزایا استفاده از قالب اماده کارتن

استفاده از قالب آماده کارتن در کارتن سازی

در تولید قالب‌های آماده از مواد و لوازم اولیه ارزان‌تر استفاده می‌شود که قیمت نهایی بسته بندی را کاهش می‌دهد.

مواد مورد استفاده در تهیه قالب آماده کارتن اغلب مواد بازیافتی و سازگار با محیط زیست هستند که به راحتی بازیافت می‌شوند.

همچنین از دیگر مزایا استفاده از قالب آماده کارتن، فرآیند ساده تولید و استفاده آن است که سریع‌تر از دیگر روش‌ها، تولید و مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

علاوه بر آن آنچه برای بسته بندی محصولات مهم است طراحی و ظاهر آن است. قابلیت شکل‌پذیری بالا و امکان طراحی‌های زیبا و جلب‌توجه، از مزایای مهم قالب‌های آماده کارتن محسوب می‌شود.

 

روش های قابل اجرا در ساخت قالب کارتن آماده

برای ساخت و تولید قالب آماده کارتن از دو روش می‌توان استفاده کرد. هر کدام از روش‌های ذکر شده از کاربرد و ویژگی‌های خاصی برخوردار هستند. هر دو روش در تولید قالب آماده کارتن مرسوم هستند که عبارتند از:

 • روش سنتی یا دستی
 • روش لیزری

در روش سنتی، نقشه یا الگوی گسترده را روی تخته مخصوص قرار می‌دهند. سپس محل قرار گیری تیغه‌ها را با اره مویی برش خواهند زد. این مرحله بسیار زمان‌بر است و به دقت و توجه زیادی نیاز دارد. اما در روش لیزری عملیات قالب سازی با سرعت بالاتری انجام می‌شود و احتمال خطا هم در این روش بسیار کمتر است. همچنین با دسترسی به گوشه و خم‌ها در این روش، امکان ایجاد برش‌های دقیق‌تر و ظریف‌تر فراهم می‌شود.

 

در روش دستی با توجه به آنکه مراحل تولید قالب بصورت دستی انجام می‌شود، نیازمند تمرکز و دقت بالایی است که احتمال بروز خطا را افزایش می‌دهد. اما دستگاه‌های برش لیزری تقریبا هیچ نقطه ضعفی ندارند و ساخت قالب را به صورت دقیق و سریع انجام می‌دهند.

 

تجهیزات مورد نیاز در ساخت قالب آماده کارتن

 • تیغ مخصوص برش برای برش روی کارتن در قالب سازی
 • تیغ مخصوص خط تا برای پیاده سازی خط تا روی ورق کارتن
 • سمبه و پانچ برای سوراخ کردن ورق کارتن و یا ایجاد نشان
 • تخته چند لایه برای قالب‌های روتاری
 • سمبه ماتریس برای خش دار کردن سطحی که قرار است به چسب آغشته شود

 

عواملی که در قیمت قالب آماده کارتن نقش دارند

قیمت ساخت قالب آماده کارتن بسته به عواملی مختلفی است که نمی‌توان برای آن قیمت ثابتی در نظر گرفت. زیرا جزئیات قالب‌ها با یکدیگر متفاوت است و قیمت نهایی آن بسته به سفارش مشتری دارد.

اما بطور کلی عواملی که در قیمت قالب آماده کارتن دخیل هستند شامل:

 • میزان پیچیدگی طرح مورد نظر
 • روش ساخت قالب
 • کیفیت ساخت، تیراژ تولید
 • کیفیت سطح مورد نظر
 • و…

 

نتیجه گیری

قالب آماده کارتن یکی از اصلی‌ترین نیازها در خط تولید کارتن بسته بندی است. با استفاده از قالب‌های آماده می‌توان انواعی از جعبه و کارتن‌های بسته بندی را ابعاد و اندازه‌های متنوع به تولید رساند.

همچنین در تولید قالب آماده کارتن از دو روش دستی و لیزری استفاده می‌شود که مشخص کردن روش ساخت قالب بستگی به تجهیزات شرکت کارتن سازی و مشتری دارد که قیمت هر کدام نیز متفاوت است.

در طی این مقاله شما را مفهوم قالب آماده کارتن، شیوه تولید و ساخت آن و تمام اطلاعاتی که در این خصوص لازم بود بدانید، آشنا کردیم.

امیدواریم مطالب ارائه شده برای بهره برداری شما عزیزان مفید واقع گردد.

برقراری ارتباط با افراپک

اگر در ابتدای کار هستید و در انتخاب کارتن بسته بندی مناسب محصول خود سردرگم هستید؛ می‌توانید با مراجعه به صفحه تماس با ما از تجربیات واحد مشاوره تخصصی کارتن سازی کرج کمالشهر بهره مند شوید. کارشناسان ما با دانش و تجربه چندین ساله خود در صنعت کارتن سازی و جعبه سازی شما را در انتخاب کارتن مناسب یاری خواهند کرد.

برچسب‌ها:

مطالب مشابه

afra

چگونگی صرفه جویی در هزینه‌های بسته بندی| 10 راهکار موثر

سوالی که اغلب ذهن تولیدکنندگان و صاحبان کسب و کار را به خود مشغول کرده است، چگونگی صرفه جویی و کاهش هزینه‌های بسته بندی کالا و محصولاتشان است. بدیهی است…

 • ۲۴ تیر ۱۴۰۳
 • 2
خواندن
isometric postal parcels mails

هر آنچه که باید از کارتن پستی بدانید!

همه شما حداقل یک بار با بسته بندی کارتن پستی مواجه شده‌اید و با آن آشناییت دارید. کارتن پستی یکی از انواع کارتن‌های بسته بندی است که در ادارات پست…

 • ۱۰ آذر ۱۴۰۲
 • 115
خواندن
کارتن سازی افرا پک کرج کمالشهر

آغاز فعالیت آنلاین شرکت کارتن سازی افرا پک کرج

به وب‌سایت شرکت کارتن سازی افراپک کرج خوش آمدید.   ضمن عرض خوش آمدگویی به بازدیدکنندگان عزیز شرکت کارتن سازی افر اپک کمالشهر کرج فعالیت خود را  سالهاست در زمینه…

 • ۲۴ تیر ۱۴۰۲
 • 202
خواندن
قفل جعبه بسته بندی و انواع آن

با قفل جعبه بسته بندی و انواع آن آشنا شوید!

قفل جعبه بسته‌بندی   در دنیای امروز برای حفاظت و نگهداری از ملزومات و همچنین کالاهای خود نیاز به بسته‌بندی داریم که بتواند از آن‌ها در برابر آسیب‌های احتمالی محافظت…

 • ۸ دی ۱۴۰۲
 • 136
خواندن