کارتن سازی افرا پک

شرکت کارخانه کارتن سازی کرج کمالشهر

با قفل جعبه بسته بندی و انواع آن آشنا شوید!

قفل جعبه بسته بندی و انواع آن
۵/۵ - (۱ امتیاز)

قفل جعبه بسته‌بندی

 

در دنیای امروز برای حفاظت و نگهداری از ملزومات و همچنین کالاهای خود نیاز به بسته‌بندی داریم که بتواند از آن‌ها در برابر آسیب‌های احتمالی محافظت نماید.

طراحی جعبه یا کارتن بسته‌بندی بسته قفل‌دار موجب سهولت نگهداری از کالا می‌باشد.

امروزه تولیدکنندگان بیش از گذشته به طراحی و بسته‌بندی محصولات خود اهمیت می‌دهند، یکی از مواردی که بسیار مورد توجه کسب‌و‌کارها و تولید کنندگان قرار گرفته است، تعبیه قفل بر روی کارتن یا جعبه مقوایی می‌باشد.

در این بخش از وب سایت شرکت کارتن سازی کرج، با قفل کارتن یا جعبه مقوایی، انواع قفل کارتن و همچنین اهمیت طراحی قفل بر روی جعبه بسته‌بندی آشنا خواهیم شد.

 

همه شما می‌دانید که امروزه استفاده از کارتن به منظور نگهداری و محافظت، بیش از گذشته مورد توجه و استفاه قرار گرفته است و یکی از دلایلی که بسیاری از تولیدکنندگان را ترغیب به استفاده از جعبه با کارتن مقوایی می‌نماید، امکان تعبیه شدن قفل در طراحی آنها است که موجب ایمن نگه داشتن محصول بسته‌بندی از آسیب‌های احتمالی می‌گردد.

همچنین این ویژگی را می‌توان در انواع بسته‌بندی بکار گرفته و با استفاده از آن بر استحکام محصول افزود.

 

انواع قفل جعبه بسته بندی

قفل جعبه بسته‌بندی دارای انواع گوناگونی است که هر کدام برحسب کاربرد بر روی انواع کارتن بسته‌بندی طراحی و قرار داده می‌شوند.

در این قسمت با چند نمونه از قفل جعبه بسته‌بندی و کاربرد آنها آشنا خواهیم شد.

 

قفل ساده

قفل ساده جعبه

 

از ابتدایی‌ترین و ساده‌ترین انواع قفل جعبه، قفل ساده است که اغلب بر روی بسته‌بندی مواد بهداشتی، دارویی و غذایی تعبیه می‌شود.

قفل ساده بدین صورت است که بر روی درب آن یک زائد ۱ تا ۲ سانتی‌متری به داخل بسته تا زده می‌شود و درون بسته‌بندی قرار می‌گیرد. از این نوع قفل می‌توان برای کف جعبه بسته‌بندی و همچنین درب آن استفاده نمود.

اما توجه داشته باشید که این قفل‌ها برای جعبه‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که مناسب بسته بندی اشیا کوچک و سبک هستند. زیرا همانطور که از نام آن پیداست، قفلی کاملا ساده و معمولی هستند که استحکام چندانی ندارند.

 

قفل گوشواره‌ای

قفا گوشواره ای یا کیبوردی

این نوع قفل جعبه بسته‌بندی همچون گوشواره در لبه‌های اطراف کارتن قرار گرفته می‌شود.

برای باز و بسته کردن  آنها می‌بایست این زبانه‌ها را در داخل دیواره چپ و راست جعبه که بر روی آن طراحی شده، وارد یا خارج کنند.

قفل گوشواره‌ای با نام قفل کیبوردی نیز شناخته شده است. زیرا این نوع قفل اغلب بر روی کارتن‌های کیبوردی ساخته می‌شود.

اینگونه جعبه‌ها برای بسته‌بندی محصولات الکترونیک یا دستگاه‌های مختلف صنعتی کاربرد دارند. البته طراحی این جعبه‌ها بگونه‌ای است که برای بسته‌بندی هدیه نیز گزینه مناسبی هستند.

این نوع بسته‌بندی‌ها از طراحی ساده‌ای برخوردار هستند و فرآیند تولید و مونتاژ آن‌ها چندان کار پیچیده‌ای نیست و براحتی می‌توان در تعداد بالا به تولید رساند.

 

قفل دو درب

کارتن قفل دو درب

در این نوع بسته‌بندی قسمت بالا و پایین بسته دارای قفل‌های ساده‌ای هستند که می‌توان براحتی محصولات را درون آنها قرار داد.

از قفل دو درب برای محصولات بسیاری استفاده می‌شود که توصیه می‌شود برای محصولات سبک و کوچک از این نوع بسته استفاده نمایید زیرا استحکام و دوام چندانی ندارند.

 

قفل جعبه سبدی

کارتن قفل سبدی

یکی دیگر از انواع قفل جعبه که به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد، قفل جعبه سبدی است که برای بسته‌بندی انواع میوه بکار برده می‌شود.

قفل جعبه سبدی بدین صورت است که در قسمت‌هایی از بالا و پایین جعبه برش‌هایی ایجاد شده است که در هنگام قرار گرفتن جعبه‌ها روی یکدیگر، قفل‌ها در هم چفت می‌شوند.

به اینگونه جعبه‌ها  قفل نگهدارنده نیز گفته می‌شود.

 

قفل سماوری

قفل سماوری کارتن

یکی از پرکاربردترین انواع قفل جعبه، قفل سماوری است. جعبه‌های مدل سماوری بدین گونه بوده که دو درب خارجی کارتن بر روی یکدیگر قرار گرفته که دارای یک قفل هستند تا این درب‌ها به واسطه آن بر روی یکدیگر چفت شوند.

از این نوع قفل بسته‌بندی می‌توان بر روی کارتن انواع محصولات استفاده نمود.

قفل سماوری در مقایسه با سایر قفل‌های جعبه از استحکام بیشتری برخوردار می‌باشد.

همچنین به سلیقه مشتری می‌توان بر روی این نوع کارتن بسته‌بندی دسته‌هایی برای حمل راحت‌تر کارتن نیز قرار داد.

 

قفل منقسم‌دار

کارتن قفل منقسم

شاید تاکنون اسم قفل منقسم‌دار کمتر به گوشتان خورده باشد ولی قطعا در برخی از بسته‌بندی‌ها به چشمتان خورده است. در این بخش بیشتر با جزئیات آن آشنا خواهیم شد.

قفل جعبه‌ منقسم‌دار بیشتر برای اشیا و کالاهای به کار گرفته می‌شود که باید بیشتر از آن‌ها محافظت گردد تا از ضربه‌ها و تکان‌هایی که ممکن است در زمان حمل و نقل به آن کالا وارد شود، در امان بمانند.

ساخت این جعبه‌ها به این صورت است که درون جعبه معمولی با مقواهای شیار خورده به صورت مساوی تقسیم می‌شود. مقواها را به اندازه های مساوی برش می‌زنند و اصطلاحا شیار ایجاد می‌کنند. با ورود شیارها به یکدیگر دیواره‌هایی تشکیل داده و درون جعبه را تقسیم می‌کنند، به همین جهت به این قفل، منقسم گفته می‌شود.

 

قفل ته قفلی

کارتن ته قفلی

این نوع قفل به بدنه جعبه وصل بوده که تنها در بخش بالایی جعبه تعبیه شده و از همین سمت جعبه باز و بسته می‌گردد. انتهای جعبه نیز دارای لبه‌هایی است که این لبه‌ها نیز در هم قفل می‌شوند.

از اینگونه قفل‌ها برای بسته‌بندی محصولات سنگین و بزرگی مانند لوازم خانگی استفاده می‌شود. البته کیفیت و استحکام قفل بستگی به جنس ورق کارتن استفاده شده در تولید کارتن نیز بستگی دارد. هر چه تعداد لایه‌های ورق کارتن بیشتر باشد، کارتن بسته‌بندی مستحکم‌تر خواهد بود.

برخی از جعبه‌های حاوی قفل ته قفلی، درب بالایی‌شان دارای قفل ساده و معمولی است.

 

قفل خاص و فانتزی

قفل کارتن فانتزی

جعبه‌های فانتزی به پک‌هایی گفته می‌شود که طبق سلیقه مشتری، طراحی و تولید می‌شوند.

این نوع کارتن‌ها بصورت شخصی سازی شده تولید می‌شوند و قفل آنها نیز با سایر قفل‌های جعبه بسته‌بندی متفاوت است و برحسب شکل و مدل جعبه طراحی می‌گردد.

لازم است بدانید جنس جعبه‌های فانتزی، از مقوا بوده و به آنها جعبه مقوایی گفته می‌شود.

قفل اکثر جعبه‌های فانتزی بدین صورت بوده که گوشواره‌ها که معمولا تعداد آنها دو عدد می‌باشد، بر روی بخشی از کارتن که طراحی شده، قرار گرفته و قفل می‌شوند.

 

قفل با لیبل

لیبل بسته بندی

یکی از راه‌های دیگر قفل نمودن کارتن بسته‌بندی، استفاده از لیبل بر روی درب آنها است.

برخی از تولیدکنندگان برای کاهش هزینه‌ها از لیبل برای قفل کردن جعبه محصولات خود استفاده می‌نمایند. شاید این روش اندکی هزینه‌ها را کاهش دهد اما امنیت محتویات داخل پک را به مخاطره می‌اندازد زیرا هیچ تضمینی وجود ندارد که حین پیمودن مسیر و تا قبل از رسیدن به مقصد، جعبه باز یا لیبل آن کنده نشود.

توصیه می‌شود در صورتی که حفاظت و سلامت محصول برایتان اهمیت دارد، از سایر قفل‌های جعبه بسته‌بندی استفاده نمایید.

 

 

اهمیت استفاده از قفل جعبه بسته بندی

کارتن یکی از انواع بسته‌بندی است که گسترده کاربرد بسیار وسیعی دارد. امروزه کمتر محصولی را می‌توان مشاهده کرد که فاقد کارتن بسته‌بندی باشد.

شرکت‌های تولید کننده کارتن برای آسوده ساختن خیال مشتریان، از طراحی‌های متنوعی بر روی کارتن استفاده می‎نمایند که یکی از آن طراحی‌های هوشمندانه، استفاده از قفل بر روی جعبه بسته‌بندی است.

تمامی کارتن یا جعبه‌های مقوایی با افزودن قفل بر روی آنها، بطور کامل از محصول محافظت می‌نمایند قفل جعبه و کارتن کمک خواهد نمود تا کالای درون بسته‌بندی، حین جابه جایی و حمل و نقل از کارتن خود خارج نشده و از آسیب‌های احتمالی در امان باشد.

کارتن بدون قفل در واقع همان کیسه یا نایلون پلاستیکی است که تنها متریال آن فرق می‌کند. افزون بر این موارد، استفاده از قفل بر روی بسته‌بندی سبب زییایی ظاهری محصول نیز می‌شود.

 

نتیجه گیری

در این بخش به بررسی قفل جعبه بسته‌بندی، نقش و اهمیت آن در نگهداری محصول پرداختیم و در ادامه انواع قفل بسته‌بندی را نام برده و کاربرد هریک را بیان نمودیم.

جعبه بدون قفل مانند کیسه پلاستیکی است که جذابیتی برای محصول به همراه نخواهد داشت.

با پیشرفت صنعت کارتن سازی طراحی‌های هوشمندانه بسیاری بر روی کارتن صورت گرفته است که مشتریان را بیش از پیش ترغیب به استفاده از این نوع بسته‌بندی می‌نماید.

شما نیز می‌توانید در هنگام سفارش بسته‌بندی مناسب خود، از انواع قفل بر روی استفاده نمایید تا علاوه بر حفاظت دو جچدان از محصول، بر زیبایی آن نیز بیفزایید.

 

ما در شرکت کارتن سازی افرا پک سعی بر آن داریم تا با استفاده از تجربیات و دانسته‌های خود شما را با صنعت کارتن سازی و بسته‌بندی، اهمیت و نقش آن در کسب‌وکارهای دیگر آشنا نماییم.

در صورت درخواست مشاوره و یا سفارش انواع کارتن می‌توانید با مراجعه به صفحه تماس با ما، با مشاوران و کارشناسان ما در افراپک ارتباط برقرار نمایید.

در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان خواهیم بود.

برچسب‌ها:

مطالب مشابه

کارتن اسباب کشی چیست؟‌ خرید کارتن اسباب کشی ۵ لایه

هر آنچه که باید از کارتن اسباب کشی بدانید!

کارتن اسباب کشی یکی از ملزومات ضروری در هنگام جابجایی است. امروزه افراد بسیاری بدلیل اجاره نشینی، محل کار و… مجبور به جابجایی و اسباب کشی هستند. مسئله مهمی که…

  • ۳ آذر ۱۴۰۲
  • 82
خواندن
recycle box brown cardboard vector 15525816 e1715631476658

همه چیز در مورد بازیافت کارتن و ضایعات کارتن

کارتن و کاغذ از جمله موادی هستند که اثرات مخربی بر محیط زیست به همراه دارند. در مقابل کارتن نیز یکی از مهم‌ترین انواع بسته بندی است که استفاده از…

  • ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳
  • 22
خواندن
تولید کارتن کفش در کارتن سازی کرج

هر آنچه باید از کارتن کفش بدانید!

پیشرفت صنعت کارتن و بسته بندی  باعث تولید بسته بندی‌های متنوع برای محصولات گوناگون شده است. کارتن کفش یکی از انواع کارتن‌های بسته بندی است که با توجه به نوع…

  • ۲۲ دی ۱۴۰۲
  • 51
خواندن
کارتن دایکاتی

کارتن دایکاتی چیست؟ انواع و کاربردهای آن کدامند؟

کارتن دایکاتی چیست؟ انواع و کاربردهای آن کدامند؟   امروزه شاهد آن هستیم که کارتن به عنوان یکی از مهم‌ترین و اصولی‌ترین روش بسته‌بندی و نگهداری انواع محصولات شناخته شده…

  • ۲۸ مرداد ۱۴۰۲
  • 193
خواندن